Answer:
Answer ito po
1. 36 cm x 24 cm x 20 cm = 17280 cu.cm
2. 10 cm x 16 cm x 12 cm = 1920 cu.cm
Step-by-step explanation:
hope it helps i dont know kung tama eh
1.V= L×W×H or V= S×S×S (V= S3)
36×24=864, 864× 20= 17,280
the volume of the box is 17,280 cm..
2.V=L×W×H or V= S×S×S ( V= S3)
10×16=160, 160×12= 1,920
the volume of the Marco box is 1,920 cm..
3.V= L×W×H or V=S×S×S (V=S3)
20×15=300, 300×8= 2,400
the volume of the makeup kit is 2,400 cm..
4.V=L×W×H or V=S×S×S ( V=S3)
55×35=1,925, 1,925×25=48,125
the volume of the locker is 48,125 cm..
5.V= L×W×H or V=S×S×S (V=S3)
12×9=108, 108×8=864
the volume of the storage room is 864 cm..
I hope it's helpful ☺️
thanks for your points ☺️
Copyright © 2024 EHUB.TIPS team's - All rights reserved.
Answers & Comments
Answer:
Answer ito po
1. 36 cm x 24 cm x 20 cm = 17280 cu.cm
2. 10 cm x 16 cm x 12 cm = 1920 cu.cm
Step-by-step explanation:
hope it helps i dont know kung tama eh
Answer:
1.V= L×W×H or V= S×S×S (V= S3)
36×24=864, 864× 20= 17,280
the volume of the box is 17,280 cm..
2.V=L×W×H or V= S×S×S ( V= S3)
10×16=160, 160×12= 1,920
the volume of the Marco box is 1,920 cm..
3.V= L×W×H or V=S×S×S (V=S3)
20×15=300, 300×8= 2,400
the volume of the makeup kit is 2,400 cm..
4.V=L×W×H or V=S×S×S ( V=S3)
55×35=1,925, 1,925×25=48,125
the volume of the locker is 48,125 cm..
5.V= L×W×H or V=S×S×S (V=S3)
12×9=108, 108×8=864
the volume of the storage room is 864 cm..
I hope it's helpful ☺️
thanks for your points ☺️