Answer:
Step-by-step explanation:
bye
Hi isha di!
Hi isha di!remember me?
Hi isha di!remember me?I am Aman .
Msg me on insta
amansingh974982020
Resistance R=V
Resistance R=V 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242Ω
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909A
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms ×
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 1
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 12
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 12 /R=200×200/242=165.28W
Copyright © 2024 EHUB.TIPS team's - All rights reserved.
Answers & Comments
Verified answer
Answer:
In this case, Power P = 100 W and Voltage V = 220 V. So, current I is I =
P/V = 100/220
= 0.45 A. When the supplied voltage is 110 V, the power consumed will be
P=VI = 110 * 0.45 = 50 W. Hence, the power consumed when operated at 110 V is 50 W.
Step-by-step explanation:
hope it helps you
plz mark me brainliest
i am meera
happy journey di
bye
Answer:
Hi isha di!
Hi isha di!remember me?
Hi isha di!remember me?I am Aman .
Msg me on insta
amansingh974982020
Step-by-step explanation:
Resistance R=V
Resistance R=V 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242Ω
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909A
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms ×
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 1
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 12
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 12
Resistance R=V 2 /P=48400/200=242ΩI rms =V rms /R=220/242=0.909APeak Value of current =I rms × 2 2 =0.909×1.414=1.285A (2)Power P=V 12 /R=200×200/242=165.28W