Answer:
1. 881 2. 459.00 3. 17,000.00
Step-by-step explanation:
1:
Asked? Total of sacks of corn that weren't sold
Given? 1,250 sack of corn sold 2018, 2132 in 2019, 1123 in 2020, and 3624 sold.
Operation? Addition and subtraction
Number Sentence:
(1,250 + 2,132 + 1,123)-3,624 =
Answer
1250 + 2132 + 1123 = 4505 - 3624 =881
2:
Asked? The total change that Thelma will get
Given? 1 Flour 160.00, 3 Ube Powder 55.00, 2 bar of cheese 62.00, 10 eggs 6.00, 1 yeast 32.00, and 1,000.00 money Thelma gave.
Operation? Addition, Multiplication, And Subtraction.
Number Sentence?
(3x55.00) + (2x62.00)+(10x6.00)+(160.00+32.00)-1,000.00=?
3x55.00=165.00 2x62.00=124.00 10x6.00= 60 160.00+32.00=192.00
Then add them all: 165.00+124.00+60+192.00= 541.00. And subtract 1,000.00-541.00= 459.00
3:
Asked? Total amount left on his monthly salary.
Given? 21,000.00 Monthly Salary, 300 food, 200 transportation, 500.00 House rent, 4 weeks since "each week"
Operation? Addition, Multiplication, And Subtraction
Number Sentence
21,000.00-(300+200+500.00)x4=
300+200+500.00= 1,000.00 1,000.00x4=4000 21,000.00-4000=17,000.00
Goodluck!
Copyright © 2024 EHUB.TIPS team's - All rights reserved.
Answers & Comments
Answer:
1. 881 2. 459.00 3. 17,000.00
Step-by-step explanation:
1:
Asked? Total of sacks of corn that weren't sold
Given? 1,250 sack of corn sold 2018, 2132 in 2019, 1123 in 2020, and 3624 sold.
Operation? Addition and subtraction
Number Sentence:
(1,250 + 2,132 + 1,123)-3,624 =
Answer
1250 + 2132 + 1123 = 4505 - 3624 =881
2:
Asked? The total change that Thelma will get
Given? 1 Flour 160.00, 3 Ube Powder 55.00, 2 bar of cheese 62.00, 10 eggs 6.00, 1 yeast 32.00, and 1,000.00 money Thelma gave.
Operation? Addition, Multiplication, And Subtraction.
Number Sentence?
(3x55.00) + (2x62.00)+(10x6.00)+(160.00+32.00)-1,000.00=?
Answer
3x55.00=165.00 2x62.00=124.00 10x6.00= 60 160.00+32.00=192.00
Then add them all: 165.00+124.00+60+192.00= 541.00. And subtract 1,000.00-541.00= 459.00
3:
Asked? Total amount left on his monthly salary.
Given? 21,000.00 Monthly Salary, 300 food, 200 transportation, 500.00 House rent, 4 weeks since "each week"
Operation? Addition, Multiplication, And Subtraction
Number Sentence
21,000.00-(300+200+500.00)x4=
Answer
300+200+500.00= 1,000.00 1,000.00x4=4000 21,000.00-4000=17,000.00
Goodluck!