Step-by-step explanation:
a)amit weighs 48.3thereforehis father weighs 48.3*1.5=72.45
b)1 candy bar=17.25
therefore
200 candy bars costs=200*17.25=3450
c)1 mango bar=12.85
3000 mango bars costs =3000*12.85=38550
d)1 tablet weighs 0.000025kg
and 1 strip =10 tablets
1 strip =0.000025*10=0.00025kgthen 165 strips weigh =
165*0.00025=0.04125
e)cloth per meter =73.42
a/q,
for top
=73.42*1=73.42
and
for bottom it will be...73.42*1.5=110.13
therefore total price will be =price for top + price for bottom
=110.13+73.42
=183.55
Copyright © 2024 EHUB.TIPS team's - All rights reserved.
Answers & Comments
Step-by-step explanation:
a)amit weighs 48.3
therefore
his father weighs 48.3*1.5=72.45
b)1 candy bar=17.25
therefore
200 candy bars costs=200*17.25=3450
c)1 mango bar=12.85
therefore
3000 mango bars costs =3000*12.85=38550
d)1 tablet weighs 0.000025kg
and 1 strip =10 tablets
1 strip =0.000025*10=0.00025kg
then 165 strips weigh =
165*0.00025=0.04125
e)cloth per meter =73.42
a/q,
for top
=73.42*1=73.42
and
for bottom it will be...
73.42*1.5=110.13
therefore total price will be
=price for top + price for bottom
=110.13+73.42
=183.55