Composite Figures
1. Area of SemiCircle - (πr2) ÷2
= (3.14 × 3 × 3) ÷ 2
= 28.26 ÷ 2
= 14.13
Area of triangle - (b × h)÷2
= (6 × 8) ÷ 2
= 48 ÷ 2
= 24
Addition
= 14.13 + 24
= 38.13 squared cm
2. Area of Rectangle - l × w
= 11.5 × 9.5
= 109.25
Area of triangle - (b × h) ÷ 2
= (8 × 9.5) ÷ 2
= 76 ÷ 2
= 38
= 109.25 + 38
= 147.25 squared meters
3. Area of square - S × S
= 12 × 12
= 144
Area of circle - (πr2)
=3.14 × 6 × 6
=113.04 ÷ 2
=56.52
Multiply by 4
= 56.52 × 4
=226.08
= 226.08 + 144
= 370.08 squared cm
4. Area of trapezoid ((b1 + b2) × h) ÷ 2
= ((9 + 18) × 9) ÷ 2
= 243 ÷ 2
= 121.5
Area of circle - πr2
= 3.14 × 4.5 × 4.5
= 63.585 ÷ 2
= 31.7925
= 121.5 + 31.7925
= 153.2925 squared inches
Copyright © 2024 EHUB.TIPS team's - All rights reserved.
Answers & Comments
Composite Figures
1. Area of SemiCircle - (πr2) ÷2
= (3.14 × 3 × 3) ÷ 2
= 28.26 ÷ 2
= 14.13
Area of triangle - (b × h)÷2
= (6 × 8) ÷ 2
= 48 ÷ 2
= 24
Addition
= 14.13 + 24
= 38.13 squared cm
2. Area of Rectangle - l × w
= 11.5 × 9.5
= 109.25
Area of triangle - (b × h) ÷ 2
= (8 × 9.5) ÷ 2
= 76 ÷ 2
= 38
Addition
= 109.25 + 38
= 147.25 squared meters
3. Area of square - S × S
= 12 × 12
= 144
Area of circle - (πr2)
=3.14 × 6 × 6
=113.04 ÷ 2
=56.52
Multiply by 4
= 56.52 × 4
=226.08
Addition
= 226.08 + 144
= 370.08 squared cm
4. Area of trapezoid ((b1 + b2) × h) ÷ 2
= ((9 + 18) × 9) ÷ 2
= 243 ÷ 2
= 121.5
Area of circle - πr2
= 3.14 × 4.5 × 4.5
= 63.585 ÷ 2
= 31.7925
Addition
= 121.5 + 31.7925
= 153.2925 squared inches