Answer:
1. Add: 15.6 + 23.5 = 39.1
Add: the result of step No. 1 + 3.4 = 39.1 + 3.4. = 42.5
2. Add: 5.4 + 11 = 16.4
Add: 25.6 + the result of step No. 1 = 25.6 + 16.4 = 42
3. Subtract: 36.4 - 0 = 36.4
Subtract: the result of step No. 1 - 15.1 = 36.4 - 15.1 = 21.3
4. Add: 8.1 + 5.4 = 13.5
Subtract: the result of step No. 1 - 2.6 = 13.5 - 2.6 = 10.9
5. Subtract: 3.7 - 10.6 = -6.9
Add: the result of step No. 1 + 0.3 = -6.9 + 0.3 = -6.6
6. Multiply: -0.29×3.8 = -1.102
7. Multiply: 16.07×21.731 = 349.21717
8. Divide: 110.32÷2 = 55.16
9. Divide: 18÷(-0.25) = -72
10. Divide: 318.9375÷6.25 = 51.03
Multiple: the result of step No. 1×(-7.8) = 51.03×(-7.8) = -398.034
STREAM TWICE MV ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
Copyright © 2024 EHUB.TIPS team's - All rights reserved.
Answers & Comments
Answer:
1. Add: 15.6 + 23.5 = 39.1
Add: the result of step No. 1 + 3.4 = 39.1 + 3.4. = 42.5
2. Add: 5.4 + 11 = 16.4
Add: 25.6 + the result of step No. 1 = 25.6 + 16.4 = 42
3. Subtract: 36.4 - 0 = 36.4
Subtract: the result of step No. 1 - 15.1 = 36.4 - 15.1 = 21.3
4. Add: 8.1 + 5.4 = 13.5
Subtract: the result of step No. 1 - 2.6 = 13.5 - 2.6 = 10.9
5. Subtract: 3.7 - 10.6 = -6.9
Add: the result of step No. 1 + 0.3 = -6.9 + 0.3 = -6.6
6. Multiply: -0.29×3.8 = -1.102
7. Multiply: 16.07×21.731 = 349.21717
8. Divide: 110.32÷2 = 55.16
9. Divide: 18÷(-0.25) = -72
10. Divide: 318.9375÷6.25 = 51.03
Multiple: the result of step No. 1×(-7.8) = 51.03×(-7.8) = -398.034
Answer:
STREAM TWICE MV ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨