00
Additional Activities
Find the next three terms in each of the given sequence.
1.2, 7, 22, 67,__,__,__
2. 1,5, 25, 125,__,__,__
3.6, 11, 16, 21,__,__,__
4.3, 4, 6, 10,__,__,__
5. 7, 14, 21, 28,__,__,__
pa help po ipa brainliest ko Ang makahula ng answer to promise ✋
Answers & Comments
1. 202, 607, 1822
2.625, 3125, 15625
3.26, 31, 36
4.18, 34 ,66
5.35,42 , 49
Step-by-step explanation:
tignan nyo nalang kung tama
kapag mali please i comment
niyo nalang tapos itama niyo
Answer:
1) 202, 607, 1822
2) 625, 3125, 15625
3) 26, 31, 36
4) 18, 34, 66
5) 35, 42, 49
Step-by-step explanation:
1) 5 x 3 = 15
15 x 3 = 45
45 x 3 = 135
135 x 3 = 405
405 x 3 = 1215
Then
2 + 5 = 7
7 + 15 = 22
22 + 45 = 67
67 + 135 = 202
202 + 405 = 607
607 + 1215 = 1822
2) in this section you can only multiply it by 5
1 x 5 = 5
5 x 5 = 25
25 x 5 = 125
125 x 5 = 625
625 x 5 = 3125
3125 x 5 = 15625
3) in this section only add it by 5
6 + 5 = 11
11 + 5 = 16
16 + 5 = 21
21 + 5 = 26
26 + 5 = 31
31 + 5 = 36
4) 1 + 1 = 2
2 + 2 = 4
4 + 4 = 8
8 + 8 = 16
16 + 16 = 32
Then add the equal value you get in the first adding numbers 2, 4, 8, 16, 32
3 + 1 = 4
4 + 2 = 6
6 + 4 = 10
10 + 8 = 18
18 + 16 = 34
34 + 32 = 66
5) in this section you can only add this by 7
1 + 7 = 7
7 + 7 = 14
14 + 7 = 21
21 + 7 = 28
28 + 7 = 35
35 + 7 = 42
42 + 7 = 49